تبلیغات
بحارالانوار - عمره پیامبر
بحارالانوار
پیامبر(ص): اولین کسی که به بهشت داخل می شود فاطمه (س) است.


عمره رسول خدا از جعرانه و بازگشت به مدینه
در نیمه ماه ذى القعدة الحرام سال هشتم هجرت،پیامبر"ص "از تقسیم غنائم "حنین "،در نقطه "جعرانه "فارغ شد.موسم حج نزدیك بود،و نخستین سالى بود كه ملت عرب از مسلمان و مشرك،باید به رهبرى حكومت اسلامى مكه،مراسم حج را انجام دهند.شركت پیامبر در این مراسم بر عظمت و شكوه حج مى افزود و به رهبرى خردمندانه وى،ممكن بود كه تبلیغات صحیح و اساسى براى اسلام،در آن اجتماع باشكوه انجام بگیرد.

از طرف دیگر،پیامبر اسلام در مركز(مدینه)وظائفى بر عهده داشت و مدت سه ماه بود كه آنجا را ترك گفته،و امورى را كه باید شخصا انجام دهد،كاملا بى سرپرست مانده بود.پیامبر پس از بررسى جوانب كار،مصلحت در این دید كه با انجام یك عمره، سرزمین مكه را ترك گوید،و هر چه زودتر به مدینه بازگردد.

لازم بود براى اداره امور سیاسى و مذهبى منطقه نوگشوده،افرادى را تعیین كند تا در غیاب وى،بحرانى پیش نیاید،و امور منطقه به طرز صحیحى اداره گردد.

از این نظر،"عتاب بن اسید"را كه جوانى بردبار و خردمند بود،و بیش از بیست بهار از عمر وى نگذشته بود،در مقابل یك درهم به حكومت و فرماندارى مكه نصب نمود.و با این عمل،كه یك جوان تازه مسلمان را به فرماندارى مكه نصب كرد،و او را بر بسیارى از پیران و كهنسالان ترجیح داد،سدى از اوهام را شكست.پیامبر،با این عمل ثابت نمود كه نیل به مقامات و مناصب اجتماعى،فقط و فقط در گرو لیاقت و شایستگى است،و هرگز كمى سن،مانع از آن نیست كه در صورت شایستگى،جوانى بزرگترین مقام و منصب اجتماعى را به دست آورد.

فرماندار مكه،در یك اجتماع بزرگ رو به مردم كرد و گفت:پیامبر اسلام براى من حقوقى تعیین كرده است،و من در سایه آن از هر نوع هدیه و كمك شما بى نیازم... (1)

حسن انتخاب دیگر پیامبران این بود،كه معاذ بن جبل را براى تعلیم احكام و قرآن تعیین نمود.وى در میان اصحاب پیامبر به فقاهت و آشنائى به احكام قرآن معروفیت داشت.حتى وقتى پیامبر او را براى داورى به سرزمین یمن اعزام نمود، از وى پرسید،مدرك داورى شما در گشودن اختلافات چه خواهد بود؟وى گفت:كتاب خدا، "قرآن ".پیامبر گفت:اگر در آن موضوع،تصریحى در كتاب خدا نباشد،از روى چه قضاوت مى كنید؟وى گفت:از روى قضاوتهاى رسول خدا،زیرا من تمام داوریهاى شما را در موضوعات گوناگون دیده و ثبت خاطر نموده ام.اگر جریانى پیش آید كه موضوع آن با یكى از داوریهاى شما همانند باشد،از داوریهاى پیامبر استفاده نموده و بر طبق آن قضاوت مى كنم.

رسول خدا،بار سوم افزوده گفت:اگر جریانى پیش آید و درباره آن تصریحى در كتاب خدا،و قضاوتى از من نباشد،در این صورت چه مى كنى؟گفت:اجتهاد و كوشش مى كنم و بر طبق قاعده و عدل و انصاف داورى مى كنم.پیامبر فرمود:شكر خدا را كه پیامبر خود را موفق نمود كه شخصى را براى داورى انتخاب كند كه عمل وى مورد رضایت اوست. (2)


پى نوشت ها :

1. "سیره ابن هشام "،ج 2/500.

2. "طبقات "ج 2/347.  درباره وبلاگ

سلام این وبلاگ ک الان مشاهده میکنید سعی داره شما رو هر چه بیشتر با کتاب خواندنی و اموزنده بحارالانوار اشنا کنه.
ازتون ممنون میشم نظرتونو راجبه این وبلاگ برام بنویسین...
ممنون از همه...
nice to meet you all
مدیر وبلاگ : مصطفی دهقان نژاد
نظرسنجی
در مورد این وبلاگ چه نظری دارید؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
بحارالانوار